Strefa Piękna

ginekologia

Postaw na profilaktykę

Profilaktyka to nic innego jak działania, które mają na celu zapobiegać chorobom, przeciwdziałać różnego rodzaju początkom i rozwojowi schorzeń. Początek roku to dobry moment na to, by zadbać o swoje zdrowie. Przypominamy wszystkim Kobietom, jak ważna jest profilaktyka raka szyjki macicy oraz piersi. Zapraszamy do Strefy Zdrowia na konsultacje ginekologiczne, w tym badanie ginekologiczne: cytologię oraz USG piersi.

Badanie raz w roku

Każda kobieta po ukończeniu 20. roku życia powinna wykonywać badania profilaktyczne. Wśród nich są: morfologia krwi, OB, stężenie glukozy we krwi, RTG klatki piersiowej, lipidogram, pomiar ciśnienia tętniczego oraz badania ginekologiczne: cytologia i samobadanie piersi. Warto zaznaczyć, że wraz z upływem lat, badania profilaktyczne kobiet powinno się wykonywać częściej.

Regularna wizyta u ginekologa

Regularne wizyty u ginekologa są o tyle ważne, że odpowiednio wcześnie wykrytą chorobę można skutecznie leczyć. To najprawdziwsza profilaktyka zdrowotna każdej kobiety. Standardowe badanie ginekologiczne składa się z wywiadu (badanie podmiotowe) i badania przedmiotowego (obejmuje ono również badanie piersi). Warto, przynajmniej raz w roku, wykonać:

  • Badanie ultrasonograficzne (USG) narządu rodnego – najczęściej jest wykonywane dopochwowo lub przez powłoki brzuszne, a w szczególnych przypadkach przez odbyt. Badanie USG narządów miednicy mniejszej pozwala na ocenę stopnia rozwoju i prawidłowości narządów płciowych, grubości endometrium, liczby i wielkości pęcherzyków jajnikowych oraz wykrycie torbieli i guzów jajnika.
  • Badanie USG piersi – służy do oceny gruczołów sutkowych. Jest wykonywane zwykle u młodych kobiet.
  • Badanie cytologiczne – polega na pobraniu komórek szyjki macicy, a następnie ich ocenie pod mikroskopem.

Strefa ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zostać mamą wybierz najlepszą opiekę dla Ciebie i Twojego nienarodzonego jeszcze maluszka.

Na pierwszą wizytę w ciąży warto zgłosić się około 2-4 tygodni po spóźnionej miesiączce. Jest to najodpowiedniejszy moment na pierwsze USG – aby sprawdzić czy ciąża rozwija się prawidłowo oraz na określenie wieku ciąży. Jest to również dobry moment, aby zlecić badania biochemiczne z krwi i moczu zalecane przed 10. tygodniem.

Zachęcamy także do wizyty kobiety, które dopiero planują ciążę. Warto w takim wypadku zgłosić się na badania profilaktyczne takie jak cytologia, klasyczne badanie ginekologiczne czy inne istotne w tym okresie np. badanie funkcji tarczycy (TSH). Ginekolog może dopasować dawki witamin i mikroelementów, takich jak obowiązkowy kwas foliowy, ale także jod, witamina D czy inne substancje zależnie od wywiadu i stanu zdrowia pacjentki.

Oferujemy kompleksową diagnostykę prenatalną oraz laboratoryjną. Wykonasz u nas badania obowiązkowe z krwi i moczu, a także najnowocześniejsze badania prenatalne. Szkoła rodzenia przygotuje Cię do porodu oraz pielęgnacji maluszka, a poradnia laktacyjna będzie służyć Ci pomocą w karmieniu piersią. Nasi certyfikowani specjaliści zagwarantują Ci dokładną i najwyższej jakości diagnostykę USG, w najnowocześniejszych odsłonach.

Wizyta u ginekologa - co trzeba wiedzieć i jak się przygotować?

Wizyta u ginekologa jest dla wielu pacjentek wydarzeniem stresującym, nie tylko ze względu na potencjalne ryzyko wykrycia nieprawidłowości, ale też konieczność obnażenia miejsc intymnych. Nie należy się jednak tego obawiać. Warto pamiętać, że dla lekarza obcowanie ze strefami intymnymi pacjentek jest aktywnością rutynową. Poza tym, regularne badanie się jest najlepszą metodą profilaktyki licznych schorzeń, które wykryte na wczesnym etapie są możliwe do całkowitego wyleczenia, w późniejszych zaś fazach wiążą się z gorszymi rokowaniami.

Zadbaj o siebie!

lek. Anna Olejnik – ginekolog